Strona główna | Wiadomości | WART PAC PAŁACA, A PAŁAC PACA, CZYLI - KUP SOBIE PAŁAC!

WART PAC PAŁACA, A PAŁAC PACA, CZYLI - KUP SOBIE PAŁAC!

Zanim przejdziemy do sedna artykułu, wspomnieć trzeba, iż powiedzenie „Wart Pac pałaca, a pałac Paca" miało pierwotnie wydźwięk pozytywny - i właśnie w takim  pozytywnym rozumieniu używamy go w tytule niniejszego tekstu. Ów Pac był bowiem człowiekiem niezwykle prawym, zaradnym, szlachetnym i mądrym. Już w „Panu Tadeuszu" możemy znaleźć dowód na to, iż Pac uznawany był niegdyś za wzór człowieka - Wieszcz pisał bowiem: „Równa ich była rączność, równa była praca; / Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)". A kim był Ludwik Michał Pac? Był hrabią herbu Gozdawa, generałem, bohaterem powstań narodowych, który wybudował w Dowspudzie na Suwalszczyźnie niezwykłą posiadłość. Budowla przez długie lata była jedną z najpiękniejszych w Polsce. Teraz każdy z nas może poczuć się jak hrabia Pac i co prawda nie wybudować, a odrestaurować i uchronić przed ruiną inny, równie piękny zabytkowy kompleks pałacowy - w Łopuchowie.

 Wybudowany w 1780 roku kompleks dworsko-parkowy stanowi obecnie jeden z nielicznych przykładów tradycyjnej wielkopolskiej zabudowy barokowej. Jego konstrukcja wypełniona jest plecionką i cegłą. Kruchość i nietrwałość materiałów sprawiła, iż piętno czasu odcisnęło się na tych wspaniałych, zabytkowych budynkach, które wchodzą w skład kompleksu. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina ogłosił przetarg na zbycie nieruchomości - dzięki temu można uchronić ją przed zagładą. Niewygórowana cena wywoławcza sprawia, iż wiele osób ma możliwość nabyć pałac w Łopuchowie i przywrócić mu dawną świetność.

Łopuchowski dwór został wybudowany najprawdopodobniej z inicjatywy ówczesnych właścicieli wsi, którymi byli Świniarscy. Wraz z upływem lat dwór był rozbudowywany, zyskując wieżyczkę na kalenicy, mansardowy dach, dobudówkę i budynki gospodarcze.

Pomimo upływu czasu, który niekorzystnie działa na cały kompleks pałacowy, park oraz dworek wciąż prezentują się wyjątkowo. Przy odpowiednich nakładach finansowych i włożeniu serca w prace remontowo-renowacyjne można doprowadzić obiekt do dawnej jego świetności i sprawić, że znów będzie zachwycać swoim pięknem i niepowtarzalnym charakterem miejsca, w którym przeszłość splata się z teraźniejszością.

Klikając w poniższy link, zostaną Państwo przekierowani na stronę Interaktywnej Giełdy Nieruchomości, gdzie widnieje ogłoszenie dotyczące przetargu na sprzedaż Pałacu w Łopuchowi.


KUP SOBIE PAŁAC W ŁOPUCHOWIE

 Partnerzy FGN:

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie
Instytut Gospodarki Nieruchomościami
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ekspertyz i Analiz Niruchomości
Stowarzyszenie Licencjonowanych Zarządców Nierucomości Silesia
Mazowieckie Stowarzyszenie Gospodarki Nieruchomościami Special
Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości z Wrocławia
Polskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości Inwestycyjnych
Stowarzyszenie Nasz Dom

 

Reklama:

Zarządzanie nieruchomościami

Żadna część jak i całość utworów zamieszczonych na stronie Federacji Gospodarki Nieruchomościami nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny, mechaniczny lub inny, jak i na wszelkich innych polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody osoby reprezentującej Federację Gospodarki Nieruchomościami. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody osoby reprezentującej Federację Gospodarki Nieruchomościami, bądź/lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Zamknij

Strona fgn.org.pl używa plików cookies w celu ułatwienia korzystania ze strony oraz dostosowania treści do preferencji użytkownika. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie tych plików na dysku Twojego komputera zmień ustawienia swojej przeglądarki. Przeglądając tą stronę zgadzasz się na używanie plików cookie zgodnie z aktualnie stosowanymi ustawieniami przeglądarki internetowej.